Lifestyle‎ > ‎

Zabierz swoje dziecko na wycieczkę po Florencji


W nasze ręce wpadła skierowana do najmłodszych czytelników bardzo ciekawa seria trzech książek-przewodników Mali odkrywcy wielkich miast. Autorką oryginału jest Sarah Rossi, a polskim wydawcą Esteri (linia wydawnicza należąca do Edra Urban & Partner). W serii ukazały się przewodniki po Florencji, Rzymie i Wenecji, które można kupić oddzielnie, lecz naszym zdaniem lepszym wyborem jest cały zestaw, gdyż otrzymujemy wtedy także śliczną walizeczkę do przechowywania całości. Ponieważ niezwykle nam się spodobały te książeczki, postanowiliśmy przygotować aż trzy recenzje, w których omówimy każdą z nich!

W tym artykule proponujemy przyjrzeć się bliżej pierwszej części - Mali odkrywcy wielkich miast: Florencja (tytuł oryginalny: le GUIDE. Firenze). Naszym zdaniem książka ta ma potencjał, by podbić serca nie tylko maluchów, ale także ich rodziców!

Zabierz swoje dziecko na wycieczkę po Florencji

...na wycieczkę rzeczywistą lub też tę w wyobraźni. W zasadzie forma nie ma znaczenia, bo każda z nich może być równie odkrywcza i doskonaląca. Potrzebny będzie jednak do tego dobry przewodnik. Coś, co przemówi do dziecka prostotą języka, zaciekawi zabawnymi ilustracjami, pobudzi jego dziecięcą wyobraźnię. Zwykłych przewodników jest bardzo wiele, jednak ciężko dać dziecku do ręki pozycję przytłaczającą ogromem stricte praktycznych informacji np. o noclegach, cenach posiłków w restauracjach czy biletów do muzeum. Tego typu informacje są dziecku po prostu zbędne i powinny zostać troską wyłącznie jego rodziców, pozwalając mu zająć się mniej przyziemnymi sprawami.

Książka inna niż wszystkie

Książka z serii Mali odkrywcy wielkich miast to nie tylko kolejna pięknie ilustrowana książeczka dla dzieci. Nie jest zbiorem zmyślonych bajek do czytania przed snem, lecz skarbnicą rzeczywistej wiedzy o Włoszech zaserwowanej w wyjątkowo przystępny sposób. W formie krótkich opowiadań i zabawnych opisów, przybliżona zostaje historia Florencji, sylwetki najważniejszych postaci wraz z wieloma interesującymi ciekawostkami z ich życia (rodem z Żywotów najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów Vasariego!) oraz niesamowite miejskie legendy, które z łatwością zapadną dziecku w pamięć, by w przyszłości zakiełkować chęcią do zgłębienia wiedzy na temat bogactwa kulturowego Włoch.

Maluch chce znać historię miejsc, które widzi. Chce wiedzieć jakie tajemnice kryją się w zakamarkach miejskich ulic, w murach zabytkowych budynków, które choć architektonicznie piękne i warte uwagi, na pierwszy rzut dziecięcego oka wcale nie różnią się tak bardzo od setek innych. Przecież w takim mieście jak Florencja - kolebce włoskiej sztuki i architektury nawet dorośli mogą dostać oczopląsu od nadmiaru estetycznych wrażeń! Co innego, gdy dziecko pozna to wszystko bliżej, czegoś się o tych miejscach dowie. W tym jednak nie pomoże jedynie słuchanie nudnych wywodów przewodnika. Dziecko potrzebuje bodźca, który przyciągnie jego uwagę. Potrzebuje mapy, ale innej niż wszystkie.

Rozbudzaj wyobraźnię swojego malucha

W dzisiejszych czasach trzeba robić jak najwięcej, by rozbudzać i ciągle podsycać w dziecku ciekawość, chęć zdobywania wiedzy i fascynację otaczającym go światem. Na szczęście nie trzeba od razu wysyłać go na kurs historii sztuki we Florencji, by poznał choćby z namiastkę bogactwa, jakie oferuje Italia. Nawet przed zwykłym rodzinnym wyjazdem do Włoch dziecko można dobrze przygotować do podróży tak, by podczas zwiedzania nie myślał tylko i wyłącznie o przepysznych lodach z włoskich lodziarni. Można to zrobić w przyjemny sposób, np. czytając mu przed snem ciekawostki o Leonardzie da Vinci, Galerii Uffizi, kościele Santa Maria Novella czy legendy o Chimerze albo Skamieniałej Bercie, a także wiele innych niezwykle fascynujących opowieści. Nawet kilka razy. Dzieci przecież lubią znać swoje ulubione książki od deski do deski. Niech poznaje je też sam – to może być przy okazji rewelacyjny trening czytania ze zrozumieniem. Niech poznaje obrazki, zapisuje w głowie nowe informacje. A Ty rodzicu pomóż mu w tym, sam bawiąc się przy tym w najlepsze!

Pozwól mu ruszyć na podbój nowego lądu

Jesteśmy pewni, że ten mały przewodnik zapewni wam wspólną dobrą zabawę na długi czas. A gdy wreszcie ruszycie na rodzinne wakacje, to może także Florencja będzie waszym celem. Celem już dobrze znanym dzięki tej książeczce. Być może Twój mały odkrywca sam będzie namawiać do takiej wycieczki. Być może zechce zobaczyć wszystkie te miejsca na własne oczy i skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością.

Niczym Amerigo Vespucci, który kierując się informacjami od Kolumba ruszył w stronę Nowego Świata, tak Twój mały podróżnik odkryje to magiczne miasto nad rzeką Arno. Wtedy w jego bagażu nie może zabraknąć tego osobistego przewodnika z miejscem na zapiski, wklejenie biletu z muzeum, nakreślenie własnego autoportretu na wzór tych wiszących w Galerii Uffizi. Co to musi być za frajda odwiedzić dom Dantego, o którym czytał na stronach przewodnika. Co za strach i ekscytacja przejść się po uliczce prowadzącej do kościoła, gdzie według miejskiej legendy sam diabeł dmucha wiatrem w oczekiwaniu na sprytnego kleryka (historyjka Diabelski wietrzyk). A może święty zechce pokazać swoją głowę (opowiadanie Święty bez głowy)?

Po rozłożeniu okładka przybiera formę obrazkowej mapy Florencji

Daj się oprowadzić po Florencji swojemu dziecku

Dla dziecka będzie to fascynująca przygoda. Może okazać się, że zwiedzanie miasta według klucza tej książeczki będzie dla całej rodziny większą frajdą niż tradycyjna wycieczka z wynajętym przewodnikiem. Może Twój mały odkrywca okaże się być lepszy niż profesjonaliści? Daj mu na to szansę! Słuchaj swojego dziecka, pokazuj mu różnorodność świata, a kto wie... może kiedyś zostanie pisarzem jak Dante, architektem jak Michał Anioł, wynalazcą jak da Vinci albo naukowcem jak Galileusz?

Daj się oprowadzić po Florencji swojemu dziecku. Niech prowadzi was obrazkowa mapa z wnętrza okładki. Dowiedzcie się co wspólnego z tym miastem ma naukowiec Hieronim Segato, jaki herb ma Florencja, czy mogło tam wylądować najstarsze ufo świata i że śpiewające świerszcze są w mieście bardzo mile widzianymi gośćmi. Zapiszcie jakąś tajną informację, szyfrując ją jak Leonardo. Pójdźcie na lody do rekomendowanej w książeczce lodziarni Vivoli (cukiernia Giorgio i Muzeum dla dzieci w Pałacu Vecchio to kolejne obowiązkowe punkty wycieczki opisane w przewodniku). Fan piłki nożnej, pasjonat smoków i potworów, miłośnik matematyki – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Mali odkrywcy wielkich miast: Florencja jest do kupienia pod tym linkiem,
a całą serię można znaleźć tutaj

redakcja Italoteki