Kultura‎ > ‎

Podwodna wystawa fotograficzna Salvo Galano


Passaggio a Sudest to tytuł wystawy, którą aż do 14 września podziwiać można u wybrzeży włoskiej wyspy Ponza. Inną niż wszystkie czyni ją fakt, iż zdjęcia umieszczone zostały pod wodą, więc aby móc je podziwiać, trzeba wcześniej zanurkować na głębokość ok. 3-4 metrów pod poziomem morza! Autorem tego niecodziennego pomysłu jest włoski fotograf Salvo Galano. Okolice wyspy są miejscem jego pochodzenia, a morskie głębiny zachwycają go od najmłodszych lat. Na swoim koncie ma wiele innych wystaw światowej sławy. Niektóre projekty tematyczne zarchiwizowane zostały w książkach i albumach, a także gościły w galeriach na całym świecie. Jednym z najbardziej znanych jest projekt zatytułowany L'isola (Wyspa), którego bohaterami są, bliscy sercu artysty, mieszkańcy wyspy Ponza.


Na wybrzeżu włoskiej wyspy, przedstawione zostały ujęcia południowo-wschodnich obszarów Azji. Bohaterami są ludzie, zwierzęta oraz miejsca głęboko osadzone w orientalnym folklorze, który swoją odmiennością coraz częściej przyciąga Europejczyków. Także Galano nie pozostał na to obojętny. Swoje spotkania uwiecznił na fotografiach, a dwadzieścia osiem z nich znalazło swoje miejsce na dnie wód zatoki Frontone.


Na szczęście obcowanie z tak specyficzną formą artystycznego wyrazu nie jest przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych nurków. Wystawa znajduje się niedaleko brzegu, a zdjęcia umieszczone zostały na takiej głębokości, że istnieje możliwość zobaczenia ich poprzez taflę wody z wysokości łódki, kajaku czy materaca.


Jeśli planujecie swoje włoskie wakacje w okolicach Lacjum, serdecznie zachęcam do zahaczenia także o to niewielkie, lecz jakże niezwykłe i urokliwe miasteczko.

źródło fotografii: www.d.repubblica.it

Maggie