Kultura‎ > ‎

Da Vinci to nie tylko Mona Lisa - mniej znane dzieła i wynalazki Mistrza


Włochy od wieków były krajem niezwykle płodnym w wynalazki, z których do dziś korzysta cały świat. I nie mam na myśli wyłącznie tych kulinarnych! Nie każdy zapewne wie, że liczne przedmioty codziennego użytku, jak okulary (XIII w.), prezerwatywy (XVI w.), ekspres do kawy (XIX w.) czy radio (XX w.), stworzone zostały przez włoskich wynalazców. Warto też wiedzieć, że to włoscy kupcy założyli w XVI w. pierwsze na świecie banki handlowe (it. la banca - od nazwy stołu il banco, za którym siedzieli wekslarze zajmujący się wymianą gotówki).

Jednym z najbardziej znanych i kojarzonych na całym świecie twórców włoskiego pochodzenia jest Leonardo da Vinci, tworzący w złotej dla Italii epoce renesansu. Jako że był niezwykle wszechstronnym człowiekiem, oprócz dzieł sztuki i muzyki, projektów architektonicznych, traktatów filozoficznych, obliczeń matematycznych czy notatek zgłębiających tajniki ludzkiego ciała, pozostawił po sobie także zawrotną liczbę genialnych odkryć i projektów różnych urządzeń.

Wymyślił między innymi pompę wodną czy destylator, przyczyniając się tym samym do rozwoju hydrauliki. W celu ułatwienia transportu przez rzekę stworzył projekt dwupoziomowego mostu, a także zaprojektował łódź podwodną.


Leonardo wybiegał daleko w przyszłość projektując urządzenia i pojazdy do celów wojennych. Wpadł między innymi na pomysł trzynastometrowej kuszy albo karabinu maszynowego, którego działo składałoby się z kilkunastu armat i lufy wystrzeliwującej kolejno pociski, zapewniając tym samym wysoką celność strzałów. Innym z nich był czołg w kształcie żółwia, który miał być otoczony dookoła armatami miotającymi kamieniami. Tego rodzaju projekty wykonywał prawdopodobnie na potrzeby prowadzonych w tych czasach wojen pomiędzy włoskimi państewkami.


Wszechstronność i ponadprzeciętny sposób myślenia mistrza objawiał się także w jego projektach z dziedziny muzyki, oraz wynalazkach na potrzeby tworzenia scenografii teatralnych. Wymyślił mechaniczny bęben, którego mechanizmy grające uruchamiały się wraz z wprowadzeniem go w ruch, popychając do przodu jak taczkę. Na potrzeby teatru tworzył wozy na kołach z mechanizmami sprężynowymi w środku, które miały na celu ułatwić zamontowanie scenografii. Wymyślił również salę luster, popularną atrakcję w dzisiejszych wesołych miasteczkach.


To tylko nieliczne przykłady ogromu koncepcji, które narodziły się wieki temu w głowie jednego człowieka. Dzięki jego niezliczonym talentom i żywej ciekawości świata, która szła w parze z nieprzeciętną kreatywnością, bez wątpienia możemy nazwać go archetypem "człowieka renesansu".

Maggie